2008. október 7., kedd

Webes képszerkesztők, fotók telefonról

Talán az egyik legérdekesebb területe a webes alkalmazásoknak a számtalan képfeltöltő, webes fotógaléria, valamint az online képszerkesztők világa. Jómagam is a memóriakártya beolvasása után általában feltöltöm képeim egy részét valamelyik képmegosztó tárhelyre, mint a flickr, Picasa vagy a Zooomr.


Az egyszerűbbek között említeném a pixer.us, snipshot alkalmazásokat - ezutóbbi integrálható a Firefox jobbklikkes menüjébe is egy kiegészítővel.

Azonban ma már nemcsak tárhelyek, galériák, hanem a fotószerkesztők is egyre nagyobb teret kapnak, így néhány apróbb változtatást könnyen elvégezhetünk képeinken a böngészőből is, ezután pedig, ha van rá lehetőség, közzétehetjük a nevesebb képmegosztókon. Így működik például a Picnic és a komolyabb, szebb felülettel rendelkező, rétegeket is támogató Splashup is.

Akár ezt is tekinthetjük a memóriakártya felszabadítás egyik módjának, bár azért a gyors adsl nem árt hozzá.

Természetesen az Adobe is megcsinálta a maga online képszerkesztő programját, az érdeklődés felkeltése végett pedig a Photoshop express nevet adta neki. A Splashuphoz hasonlóan ez is teljesen flash alapú, indulásnál némi időt elvesz az iniciálás, majd különféle 2- és 3D slideshowkat csinálhatunk-böngészhetünk vele az alap képszerkesztési funkciók mellett. Jelenleg ez is még beta, mint sok más web2.0 alkalmazás, ezen kívül 2G tárhelyet ad, ami végülis nem rossz az archiválás szempontjából sem. Emellett importálhatunk képeket kedvenc megosztónkról is, legyen az flickr, Picasa vagy Photobucket (előbbi kettőt személy szerint azért jobban szeretem az archiválás és a böngészés, navigálhatóság szempontjából is).


Ez a módszer érdekes lehet például, ha mondjuk telefon által készített képeket töltünk fel valamelyik, ezt a módot támogató képmegosztóra, vagy a shozu.com erre specializálódott szolgáltatásával - majd miután időnk engedi, a szerkesztőbe lépve importáljuk őket, majd dolgozunk rajta. Ha már sok fotónk gyűlt össze a telefon memóriakártyáján, és még szeretnénk használni, akkor tehet nagy segítséget eme módszer.
Ezek után szép kis beágyazható widgeteket csinálhatunk az egyes slideshow-k tartalmából, azokat pedig kirakhatjuk blogunk oldalsávjára, vagy ahogy akarjuk.

Telefon által készített képeinket feltölthetjük a flickr megfelelő szolgáltatásával, de a webshots.com is tartalmaz ilyen lehetőséget, valamint vannak már a telefonról történő feltöltésre specializálódott webes alkalmazások is.

Underground's Gallery
- photoshop.com


Digg!

Nokia és Samsung újdonságok: Xpress Music, S60

Nokia vs. iPhone - vagy Samsung?

Miután az iPhone egyre jobban terjed világszerte, azért nem kell megfeledkezni a többi gyártó termékeiről sem, főleg azért, mert egyáltalán nem biztos, hogy az Apple igen jelentős és mutatós terméke jobb náluk.

Nemrég jelentette be a Nokia új telefonját, ami az Xpress Music névre hallgat, és meg kell mondjam, igen jól is mutat, mellesleg árban is jobb lesz híresebb vetélytársánál. A telefon előnyei között említhetjük a böngésző flash támogatását, ami pl. az Apple termékéből hiányzik, valamint a Nokia még a képernyő felbontására is ügyelt, a végeredmény a 640 x 360 pixel lett.

De, ha ez még nem elég, a Samsung is megjelentette új modelljét, mégpedig az Omnia i900 névre hallgató, Windows Mobile oprendszerrel szerelt mobilját, valamint a 8 megapixeles fényképezővel rendelkező (és még: HSDPA, wifi, GPS, DivX, 16G belső memória) Samsung S60 i8510 nevű, rendkívül okos mobiltelefonját.

Természetesen a webes alkalmazások is kitűnően futtathatók akár mobilról is, egyre több weboldalnak, szolgáltatásnak van már mobil verziója (Gmail, Gmaps és még sok más), a böngészők terén pedig ott az Opera Mini, vagy a Firefox alapjaira épített Midbrowser. Ezenkívül pedig ott vannak a különböző platformok, melyek segíthetik a mobil netezést.



Digg!

Pdf készítés a böngészőből - webről a nyomtatóba

Pdf nyomtató a böngésző eszköztáránPdf nyomtatók a weben - mindössze egy böngésző segítségével

Emlékszem, pár éve még majdhogynem nagy dolog volt beszerezni egy-egy ingyenes pdf készítő programot (legalábbis Windowsra - Linuxon azt hiszem, már ott volt a Cups, meg gondolom, egy halom Ghostscriptet használó parancssoros alkalmazás). Az Acrobat nem túl olcsó, meg elég robosztus is. Meg persze ott volt még az OpenOffice.org pdf konvertálási lehetősége (az újnál már import is lesz) meggyorsítva a dokumentumoknak a nyomtató felé vezető útját.

Ma már viszont egészen más a helyzet, több az asztali szoftver ebben a kategóriában (is), azonban amint minden szépen lassan (illetve inkább gyorsan) kikerül a webre, az online képszerkesztők mellett megjelentek a pdf készítők is. Ebben a bejegyzésben azokat a programokat emelném ki, amelyek firefox kiegészítőként is használhatók, a hangsúlyt leginkább a PDF Download nevű, igen hasznos kis addonra helyezve. Ennek tulajdonképp csak az újabb, pár hónapja megjelent verziója tudja a weboldalak pdf-be való konvertálását. A virtuális nyomtató programja természetesen a weben fut, maga a kiegészítő a Nitro Pdf termékcsalád ingyenes része. A böngésző eszköztárán elérhető pdf nyomtató működése elég egyszerű, amint a mellékelt screenshoton is látható, az aktuális oldalt menthetjük pdf-be, illetve a végeredményt küldhetjük levélben. A kiegészítő eredeti funkciói is nagyon hasznosak, hiszen felajánlja, hogy egy adott pdf fájlra kattintva mit csináljunk - a letöltés, társított programmal való megnyitás, böngészőn belüli megnyitás (én általában pont ezt szeretem elkerülni), vagy megtekintés html-ként, akár a google találatainál.

Pdf nyomtatás online
PDF Download (Nitro pdf honlap, web2pdf)

Egy másik érdekesség, ami szintén működik egy firefox kiegészítő segítségével, a PDFescape nevű online pdf szerkesztő, ahol a szövegek és alakzatok és linkek hozzáadása mellett még a formok kezelése is megoldható.

PDFescape
PDFescape Firefox kiegészítő

Természetesen van még jópár hasonló lehetőség, pl. maga az Adobe is felajánl egy hasonlót, de úgy tudom, az korlátozott, valamint itt van még a Doc2PDF online, ami dokumentumokat konvertál pdf-be (és fordítva), de weboldalakat is. Ezek mellett pedig ott vannak a jóval ismertebb online office webes alkalmazások, melyek szintén (általában oda-vissza) támogatják a nyomtatóba küldendő, vagy portfóliónak, katalógusnak és még számos módon felhasználható fájlformátumot.

Amit az összes online pdf nyomtatóról el lehet mondani: lényegében csak egy (általában javascript engedélyezése szükséges) böngésző kell hozzájuk, relatíve gyorsan dolgoznak, bár van, ahol találhatunk méretkorlátot, tehát nyilván egy grafikus portfóliót nem e módon fogunk elkészíteni. A másik, jellegéből adódó korlátozás pedig a szkennelési lehetőség - a "szkenner to pdf" módot itt hiába keressük, arra mindenképp asztali, és nem webes alkalmazást kell használnunk, hiszen azok többnyire felismerik az irodában található szkenner eszközöket, megkönnyítve ezzel az irodai munka egyik jelentős részét.



Digg!

2008. szeptember 4., csütörtök

Webalkalmazások Linuxon


Meglehetősen nagy keletje, és divatja van manapság a különböző webalkalmazásoknak, melyek hol használhatók és érdekesek, hasznosak, vagy inkább csak afféle fejlesztői próbálkozások, portfóliók, kísérletek, vagy jó designnal ellátott érdekességek. Némely webes program persze meglepően sikeres a nagyobb tömegek között is, elég például a Gmail, Google Maps, Facebook, Flickr, Zoho, Delicious, Netvibes jelentőségére gondolnunk.

Mindezek hozzájárultak ahhoz a trendhez, hogy a szoftvergyártók ezeknek futtatására (nem mintha nem futnának böngészőből), vagy inkább gyorsabb működésére önálló alkalmazásokat fejlesszenek, melyek egy átlagos böngészőhöz hasonlóan minden oprendszeren, platformon működnek, akár Win, OSX vagy éppen Linux az alaprendszer.
Tehát ezek a programok alapvetően platformfüggetlenek, tehát nem jelent gondot a használatuk, de a kísérletező kedv és az igények mindig hoznak valami újat.


A két legjellemzőbb, "RIA" (Rich Web Apps) alkalmazások használatára alkalmas környezet ma a Mozilla Prism és az Adobe AIR technológiája. Jelen írás tárgya azonban a Linux alatt működő (rossz kifejezés, mert eleve működik) webalkalmazások, ezeért én inkább az előbbit, a Mozilla Prism programot emelném ki, mert bár az AIR is megjelent Linuxra, de engem eléggé idegesít, hogy betársítja majdnem az összes archív fájltípus kiterjesztését (zip, jar). A Prism lényegében nem más, mint a Firefox 3 motorja, a Xulrunner "csupaszon", menü- és jobbklikkes rendszer nélkül, ezáltal is asztali program jelleget öltve magának. A működése elég egyszerű, a címsorba beírjuk a kívánt webcímet, majd a státuszsoron lévő kis ikon által felkínált menüből készítünk egy "programot", ami lényegében egy parancsikon az OS menüjében, és/vagy az asztalon, gyorsindítón. De még egyszerűbb, ha a Prism for Firefox nevű kiegészítőt használjuk, ami mindössze egy menüpont a Firefox eszközök között a "Convert website to application" szöveggel, ami elvégzi mindezt, természetesen a favicont is lementve.

Viszont Linux alatt van egy másik lehetőségünk is, ugyanis itt a csomagkezelőben elérhető néhány web app, a xulrunner telepítése után. Nem mondom, hogy túl sok, de a fontosabb, gyakrabban használtak igen (Facebook, Gmail, G Reader, Calendar).



Digg!

2008. július 22., kedd

Statisztikák: Google Analytics a látogatottságelemzés, keresőoptimalizálás szempontjából

Sok weboldalon lehet látni különféle apró számlálókat, vagy statisztikákat nyújtó szolgáltatások kisebb-nagyobb ikonjait, melyek igaz, nem túl nagy, de az emberi szemnek mégis jelentős helyet foglalnak el az adott oldalból, ráadásul pl. a számlálók elég komolytalanok így 2008-ban, amikor már sokkal professzionálisabb webes alkalmazások állnak rendelkezésre látogatóink követésében.
Én jelen esetben a Google Analytics nevű szolgáltatást emelném ki, mint talán a leggyakoribb, és leginkább használható statisztikai követőrendszert.

Mindössze egy google account kell hozzá (gmail), és onnantól kezdve már be is lehet lépni a program felületére, ahol oldalunk domainjét kell hozzáadnunk, és kb. fél percen belül már meg is kapjuk a követőkódot (régebben urchin.js, az újabb pedig a ga.js névre hallgat), amit oldalunk alján, a /body tag elé kell beillesztenünk. Ez egy mindössze pársoros javascript, ami hivatkozik a már említett kódra, és nem kér cserébe semmilyen visszalinket, ikont, egyéb felesleges "designelemet" weboldalunk margójára.

Az Analytics egyértelmű célja és értelme saját oldalunk látogatottságának követése és elemzése, akár a keresőoptimalizálás szempontjából, akár egyéb érdeklődés miatt - hiszen itt tudjuk ellenőrizni, mennyire értük el célunkat, a statisztikákból kiindulva pedig javítani tudjuk helyezéseinket, illetve honlapunk hatékonyságát is, mert az is világosan kimutatható, mennyi időt töltöttek látogatóink az adott site valamely oldalán, aloldalán.
Kitűnően szemléltető grafikonok segítenek, kalauzolnak végig eredményeinken, rögtön a legelső a látogatók számát mutatja egy idővonalon, majd picit lejjebb jön a klasszikus "torta-grafikon", ami azt mutatja, honnan jöttek ezek a látogatók. A keresőoptimalizálás szempontjából talán ez a legfontosabb része a programnak, hiszen szeletekre osztva láthatjuk, hány százalék jött a keresőkből (Google), vagy az ide linkelő oldalakról (Referral Sites), majd a részletes elemzésben azt is láthetjuk, előbbi éppen melyik kulcsszóra érkezett a keresőóriás találatai közül. Ez hosszútávon akár a megfelelő kulcsszóválasztásban is segíthet nekünk, ami nagyon nem mellékes.

Szemelvények az Analytics program részeiből:

- Content Overview: a tartalomról ad elemzést, minden oldalról kiadja az információt - pl. az látogatások - oldalbetöltődés száma, oldalon töltött idő, bounce rate (lemorzsolódási érték).
- Visitors Overview: a látogatókról tudható adatok - milyen böngészővel utaznak a hálón, milyen felbontású monitorokat használnak, flash és java plugin verziók, operációs rendszer, internetkapcsolat típusa/sebessége; ezek az adatok leginkább a webmesterek számára előnyösek (mi több, én inkább kötelezőnek nevezném).

- Map Overlay: értelemszerűen a látogatók földrajzi helyzetéről ad jelentést, egy áttekinthető, flash alapú dinamikus térképpel, ami az egérmutató hatására szöveges információt is ad, alatta természetesen ott van a részletes statisztika szöveges felsorolásban.

Röviden összefoglalva az Analytics elengedhetetlen, ha használható statisztikákat szeretnénk honlapunkról, ha a keresőoptimalizálás fontos számunkra, vagy webmesterek vagyunk, de egy blog esetében épp olyan érdekes, mint a már említett okoknál fogva, ezen kívül pedig összekapcsolható a keresőóriás fizetett hirdetési szolgáltatásával, az AdWords-el is.

2008. január 11., péntek

Google Sörth, avagy Kocsmakereső.hu

Kocsmakereső webes alkalmazás

Végre egy igazán hasznos webes alkalmazással találtam szembe magam, már ami a hazai felhozatalt illeti. A megvalósítás alapját a Google Maps API képezi, azonban a téma, az már kicsit más, mint amit megszoktunk.
Ugyanis, legnagyobb örömömre, itt egy olyan Budapest térképet találunk, ami pici, habos tetejű söröskorsókkal van telehintve, tehát ez itt bizony a főváros sörtérképe.
Természetesen lehet benne keresni, és a sörre kattintva a felugró buborékban információt is kapunk az adott kocsmáról, ha van weboldal, linket, stb.
Emellett a helyek osztályozva vannak egytől öt söröskorsóig, úgyhogy nincs más hátra, mint a személyes meggyőződés, jön a hétvége, itt a nagy lehetőség! :-)



Web2.0 kocsma - Kocsmakereső


Wordpress Kocsma

2008. január 6., vasárnap

To-do list, avagy emlékeztető a Gmailedre: Remember The Milk

A Remember The Milk egy afféle teendőkezelő webes alkalmazás, amivel emlékeztetőket csinálhatunk magunknak, vagy megoszthatjuk közelebbi-távolabbi hozzátartozónkkal, de akár csoportot is csinálhatunk, bár ennyire azért nem mélyedtem bele. Mondhatni, még új nekem a dolog, és menetközben elválik, mennyivel tud többet, mint például a Google Calendar, ami nekem az sms-ben való emlékeztetés miatt is nagyon bejön.

Viszont nem feltétlen jobb annál, vagy inkább azt mondanám, nem egy hatalmas találmány - a webisztán cikkében például azt olvashatjuk, hogy leginkább az unatkozó projectmenedzsereknek lehet hasznos, azokkal ellentétben, akik inkább egy könnyen, jól alkalmazható rendszert akarnának használni.

Mindenesetre a Calendarba is integrálható, nem csak a Gmailba - de természetesen önálló webes alkalmazásként is fut.

Szóval a lényege valami olyasmi volna, hogy csinálsz tennivaló-listákat, ezeket címkézed-tageled, megadod neki a helyet (még térkép is kapcsolható hozzá, természetesen Google Maps), és lehet benne keresni, azt elmenteni, stb...

Ja, míg el nem felejtem, kapcsolódik a Google Gears-el, azaz megadja a lehetőséget az offline módban való todo-menedzsmenthez, itt pedig egy magyar írás is van a gearsról.


Digg!